Terapia mikropulsowa w chorobach siatkówki
Siatkówka to jedna z najbardziej wrażliwych części oka. Jest błoną składającą się zaledwie z 10 warstw komórek, z których najbardziej znanymi są światłoczułe neurony – czopki i pręciki, odpowiadające za widzenie, a konkretnie za odbiór bodźców ze świata zewnętrznego. Choroby siatkówki wiążą się więc z zaburzeniami lub utratą wzroku, wskutek czego ważnym elementem medycyny są zabiegi je leczące, takie jak terapia mikropulsowa.
Czytaj też: Laseroterapia jaskry a operacja na jaskrę.
Choroby siatkówki
Schorzenia, w których stosuje się laser mikropulsowy, to przede wszystkim te dotyczące plamki żółtej, jednej z najbardziej wrażliwych części siatkówki. Należą do nich obrzęki plamki żółtej oraz centralna retinopatia surowicza. Uniesienie plamki przez obrzęk w przebiegu choroby siatkówki powoduje pogorszenie ostrości widzenia i zniekształcenie obrazu.
Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) polega na nagromadzeniu się płynu w plamce z powodu nadmiaru czynnika VEGF, który zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i powoduje uwalnianie z nich płynu surowiczego.
Zakrzep żyły środkowej siatkówki (CRVO) lub jej gałęzi (BRVO) może być wywołany przez miażdżycę w tętnicy środkowej siatkówki czy nadciśnienie tętnicze. Przepływ krwi jest zaburzony, a zmiany w obrębie plamki, niekiedy wraz z niedokrwieniem siatkówki, powodują pogorszenie widzenia.
Centralna retinopatia surowicza (CSCR) związana jest z uszkodzeniem komórek nabłonka barwnikowego i ścianek naczyń w naczyniówce, powoduje dyfuzję osocza do przestrzeni między nabłonkiem barwnikowym a siatkówką.
Choroby siatkówki mogą też być zwyrodnieniami jej obwodu, przyczyniającymi się do jej odwarstwienia.
Laser mikropulsowy
Fotokoagulacja, w której używany jest laser mikropulsowy, polega na tym, że wiązka światła nie dociera do oka w sposób ciągły, lecz podzielony na krótkie impulsy o częstotliwości np. 1000/s. Pozwala to uniknąć termicznego uszkodzenia tkanki, które może powodować zwykła laseroterapia. Laser mikropulsowy jest laserem o żółtej fali długości 577 nm.
Laserowe leczenie siatkówki
Klasyczna laseroterapia (fotokoagulacja) polega na niszczeniu mikronaczyniaków i niedokrwionych części siatkówki, które uległy zmianom chorobowym. Redukuje obrzęki i zabezpiecza przed postępem choroby oraz powikłaniami. Laserowe leczenie siatkówki pozwala na precyzyjne zlikwidowanie chorej tkanki, nie naruszając zdrowej. Dopóki nie powstała funkcja MicroPulse™, przy chorobach plamki żółtej nie mogło być stosowane laserowe leczenie siatkówki z uwagi na ryzyko uszkodzenia jej wrażliwych miejsc.
Przebieg terapii mikropulsowej
Przed zabiegiem należy zbadać ostrość wzroku pacjenta, a następnie zakroplić oczy kroplami rozszerzającymi źrenice oraz znieczulającymi.. Przebieg terapii mikropulsowej nie jest bardzo bolesny, lecz mogą być odczuwalne lekkie ukłucia. Działanie kropli trwa do 4 godzin, jednak sam przebieg terapii mikropulsowej zamyka się w 30 minutach.
Po zabiegu laseroterapii siatkówki
Bezpośrednio po zabiegu laseroterapii siatkówki nie powinno się prowadzić pojazdów. Mogą wystąpić krótkotrwałe podrażnienia gałki ocznej i zaburzenia akomodacji soczewki przez kilka tygodni po zabiegu.
Zabieg terapii mikropulsowej wykonujemy w naszym Centrum Okulistycznym Optimum w Warszawie przy ul. Brackiej 11/13.