Soczewki kontaktowe a pływanie w jeziorze, morzu czy basenie
Z powodu coraz większej dostępności wyjazdów do egzotycznych krajów można powiedzieć, że okres wakacyjny trwa w praktyce przez okrągły rok. Wielu ludzi wybiera odpoczynek nad morzem lub innym akwenem, pływając lub uprawiając różne spory wodne, jak windsurfing, żeglarstwo, nurkowanie czy kite-surfing. Niestety osoby z wadą wzroku mają tu pewne utrudnienie, ponieważ ciężko jest pływać w okularach. Warto jest wtedy sięgnąć po soczewki kontaktowe, gdyż mogą nam umilić pobyt nad wodą, ułatwiając naszą aktywność sportową. Warto jednak pamiętać o tym, że oprócz dobrego wyboru soczewek, powinno się też dobrze o nie zadbać.
Dla osób noszących okulary niektóre aktywności są utrudnione jak np. pływanie czy nurkowanie. Na szczęście istnieje coś takiego jak soczewki kontaktowe. Dzięki nim osoba mająca problemy ze wzrokiem nie zrobi sobie krzywdy podczas uprawiania sportu, a dodatkowo nie będzie odczuwała dyskomfortu jak np. non stop zsuwające się, zamoczone czy zaparowane okulary. I tutaj nasuwa się pewne pytanie, jakie soczewki wybrać, aby dobrze się w nich czuć jednocześnie czerpiąc satysfakcję ze sportu?
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Jeśli wybieramy się nad wodę i potrzebujemy soczewek kontaktowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór soczewek jednodniowych. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone na jeden dzień. Jeśli postanowimy w nich pływać, czy choćby popluskać się w wodzie, to po skończonej wizycie nad wodą musimy je od razu ściągnąć i wyrzucić (byle nie do wody – tworzyw sztucznych jest tam już wystarczająca ilość)). Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić po powrocie do domu, to przemycie oczu, a następnie użycie kropli nawilżających. Wszystko po to, aby pozbyć się wszystkich bakterii z naszego oka. Opcja ta jest najwygodniejsza, dając komfort widzenia i możliwość uczestnictwa w zabawie ze znajomymi, ale jednocześnie najkosztowniejsza; warto się jednak na nią skusić na te parę dni czy tygodni urlopu.
Soczewki kontaktowe dla aktywnych
W dzisiejszych czasach osoby aktywne, które noszą okulary, nie mają problemu z tym, aby komfortowo uprawiać sport. Na rynku optycznym istnieje wiele różnych soczewek, które idealnie się dla nich nadają. Najczęściej są to soczewki wykonane z materiałów, które bardzo dobrze utrzymują nawodnienie oka. Wielu zawodowych sportowców podczas najważniejszych imprez sportowych sięga po soczewki.
Soczewki kontaktowe z ochroną UV
Podczas wyboru soczewek warto jest wybrać takie soczewki, które ochronią nas przed szkodliwym dla naszego zdrowia promieniowaniem UV. Przy tego rodzaju soczewkach wcale nie musimy rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. Dodatkowo promieniowanie ultrafioletowe odbija się od tafli wody, przez co nasz wzrok jest jeszcze bardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto wiedzieć o tym, że chmury także nie są w stanie zablokować wszystkich promieni UV. Przy doborze soczewek UV warto wziąć pod uwagę stopień przepuszczalności tlenu. Dlatego – jeśli dobrze dobierzemy takie soczewki – będziemy nie tylko chronieni przed promieniowaniem, ale też dodatkowo będziemy odczuwać komfort z ich noszenia nawet przy klimatyzacji, mocnym wietrze czy nawet wodzie. Nasze oczy nie będą się tak szybko wysuszać.
Podstawową sprawą, o której musimy pamiętać, decydując się na soczewki w czasie wakacji, jest kwestia higieny i bezpieczeństwa. Nie powinno się dopuszczać do zamoczenia soczewek w naturalnych akwenach, ponieważ drobnoustroje dostające się pod soczewkę, będą miały łatwiejszą drogę do penetrowania w głąb rogówki i wywołania poważnych powikłań, w skrajnych przypadkach mogących skończyć się wizytą w szpitalu i operacją. Dlatego zawsze w czasie uprawiania sportów wodnych należy nosić szczelne okularki lub maskę. Jeśli soczewki uległy zamoczeniu, zaraz po wyjściu z wody należy je zdjąć wcześniej umytymi rękami. Najczęstsze poważne problemy z okiem „przywiezione” z urlopu przez osoby, które pływały w soczewkach, to bakteryjne owrzodzenie rogówki i amebowe zapalenie rogówki.
Cieszmy się więc słońcem i wodą, nie zapominając o własnym bezpieczeństwie.
Czytaj też: Wieloogniskowe soczewki kontaktowe