
Synoptofor – badanie zeza i niedowidzenia
Synoptofor to aparat diagnostyczny wykorzystywany w gabinetach okulistycznych. Służy do rozpoznawania zeza i niedowidzenia u dzieci i dorosłych. Dzięki urządzeniu możliwa jest ocena widzenia obuocznego i stereoskopowego, co ma bardzo duże znaczenie dla właściwego rozwoju wzroku u dzieci. Jak przebiega badanie z wykorzystaniem synoptoforu i jak się do niego przygotować?
Co to jest synoptofor?
Jak wspomniano, synoptofor to aparat diagnostyczny wykorzystywany w okulistyce. Urządzenie służy do badania funkcji widzenia obuocznego i wykonywane jest przede wszystkim u osób z podejrzeniem zeza. Dodatkowo synoptofor umożliwia również rozpoznanie tzw. leniwego oka oraz niedowidzenia u dzieci.
Możliwości synoptoforu są jednak dużo większe. Urządzenie wykorzystywane jest także w celu oceny percepcji jednoczesnej oraz do oceny poprawności działania fuzji. Mowa tu o ośrodkowym mechanizmie odpowiedzialnym za widzenie połączonego obrazu, trafiającego do mózgu z siatkówek obojga oczu. Wspomnieć można jeszcze o możliwości sprawdzenia widzenia przestrzennego, czyli zdolności stereopsji.
Badanie kąta zeza
Synoptofor służy m.in. do badania kąta zeza i jest to najważniejszy element w procesie diagnostyki zeza. W trakcie badania obserwowane są ruchy gałek ocznych poprzez kierowanie odbicia światła z urządzenia. Samo światło kierowane jest w taki sposób, aby padało na centralny punkt rogówki zarówno w jednym, jak i drugim oku. Układ optyczny synoptoforu jest ruchomy, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie pożądanego kąta. Odchylenia ramion urządzenia wskazują na obiektywny kąt widzenia.
Badanie synoptoforem jest szczególnie ważne w przypadku dzieci – u maluchów powinno być wykonywane regularnie.
Jak wygląda badanie?
Aparat diagnostyczny wyposażony jest w dwa układy optyczne. Pacjent, siadając przed urządzeniem, może wygodnie oprzeć czoło i brodę. Oczy przykładane są do tub – synoptofor zbudowany jest w taki sposób, aby możliwa była obserwacja osobno prawego i lewego oka. W trakcie badania naświetlany jest osobno identyczny obrazek w jednym i drugim układzie optycznym. W ten sposób sprawdza się działanie fiksacji oraz ruchów nastawczych.
Jak przygotować się do badania?
Warto podkreślić, że badanie synoptoforem nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, nie wywołuje żadnych zaburzeń widzenia. Oznacza to, że po badaniu pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych zajęć. Osoby noszące okulary powinny zabrać je ze sobą.
Kto wykonuje badanie synoptoforem?
Badanie z wykorzystaniem aparatu diagnostycznego, jakim jest synoptofor, wykonywane jest najczęściej przez okulistów dziecięcych lub przeszkolone pielęgniarki. Badania synoptoforem wykonywane są w przychodniach i gabinetach okulistycznych oraz w poradniach leczenia zeza dla dzieci. Można je wykonać w Centrum Okulistycznym OPTIMUM.
Masz niesamowitą łatwość przekładania myśli na słowa.Mało który tekst sprawia, że zatrzymuję się na stronie na dłużej – ten się udał. Forma i treść – jedno wspiera drugie. Lubię, gdy autor pisze tak, jakby mówił do jednej konkretnej osoby. Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło podczas przygotowywania wpisu? Skąd czerpiesz inspiracje do takich treści?
Reply